Osmotic

in bezbutlowe dystrybutory wody

Jak działają domowe filtry do wody?

Jak skonstruowane są domowe filtry do wody? Czy uzyskiwana z nich woda jest naprawdę czysta i zdrowa?

Domowe filtry do wody – jak działają? Czy są skuteczne?

W artykule Domowe filtry do wody – czy warto je mieć? wspomnieliśmy już, że filtry te montuje się pod zlewem bezpośrednio do sieci wodociągowej. Woda z wodociągów, która przepływa przez zamontowane urządzenie, napotyka kilka filtrów i membran. Pozbawiają ją one szkodliwych i nieprzyjemnych składników. Dla przykładu domowe urządzenie filtrujące o nazwie Osmotic zawiera aż trzy różne filtry, membranę osmotyczną oraz tzw. postfiltr mineralizujący. Pierwszy filtr, który napotyka woda na swojej drodze, to filtr mechaniczny wstępnej filtracji usuwający nierozpuszczalne zanieczyszczenia o wielkości większej niż 5 mikronów. Następny filtr to filtr węgla aktywnego – usuwa on chlor, używany w celach bakteriobójczych przez miejskie wodociągi, szkodliwy również dla naszej flory bakteryjnej. Dalej przefiltrowana już wstępnie woda natrafia na membranę wykorzystującą tzw. proces odwróconej osmozy. Czym jest odwrócona osmoza? Temu ciekawemu zagadnieniu poświęcony jest odrębny artykuł Co to jest odwrócona osmoza? Zachęcam Cię do jego lektury. W dużym skrócie napiszę teraz jedynie, że odwrócona osmoza, to w pełni naturalny proces, wykorzystujący prawa fizyki. W efekcie tego naturalnego procesu woda oczyszczana jest z bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń – nawet tych najmniejszych, bez żadnej ingerencji chemicznej! Odwrócona osmoza to aktualnie najlepszy sposób na uzdatnianie wody w gospodarstwie domowym. Czy filtry do wody zawierają jeszcze jakiś element? Przykładowe urządzenie filtrujące Osmotic, tak. Ale nie każde urządzenie go zawiera – a szkoda, bo istotnie wpływa na smak i jakość wody. Co mamy na myśli? Postfiltr mineralizujący. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się on na samym końcu. Woda, która przepływa przez postfiltr uzupełniana jest w sole wapnia i magnezu w stężeniach odpowiednich dla organizmu człowieka.

Czy domowe filtry do wody się opłacają?

Chociaż na zdrowiu nie powinno się oszczędzać, pytanie o koszty w przypadku filtrów do wody, jest pytaniem bardzo częstym. Wysokie koszty urządzenia i montażu uznawane są za główną wadę urządzeń filtrujących tego typu. No cóż… Trzeba przyznać otwarcie, że jednorazowe wydanie kilkuset złotych na filtry do wody, może być faktycznie sporym kosztem. Ale warto pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa, która w perspektywie zaledwie pół roku okazuje dużo bardziej opłacalna, niż kupowanie wody butelkowanej.

Jeśli nie wierzycie, przeliczcie koszt butelek wody (w średniej cenie) kupowanych codziennie dla czteroosobowej rodziny. Kwota za sam zakup wody do picia w czystej formie (nie mówiąc o gotowaniu, kawie i herbacie) jest naprawdę zaskakująco wysoka. Jeżeli więc możemy zaplanować w swoim budżecie taką formę uzdatniania wody dla domu, naprawdę warto się nad tym poważnie zastanowić.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy domowe filtry do wody to dobry pomysł? A może jesteście posiadaczami takich filtrów? W takim razie koniecznie podzielcie się swoją opinią w komentarzu pod wpisem. Zapraszam do dyskusji.

Write a Comment