jak nauczyć się pić 8 szklanek wody?

in woda

Jak nauczyć się pić dużo wody?

Spotkaliście osobę, która zaprzeczyłaby, że codziennie należy pić wodę? A znacie kogoś, kto chociaż wie, że trzeba to robić, nie pije codziennie odpowiedniej ilości wody? Nie ma czasu, nie ma możliwości, albo po prostu czysta woda mu nie smakuje?

O tym, że czysta woda jest niezbędna dla zdrowia pisałam tutaj. Generalnie nie spotkałam się jeszcze z osobą, która zaprzeczyłaby tej podstawowej zasadzie: należy pić wodę.

Zwykle też zgadzamy się z tym, że trzeba ją pić przynajmniej w umownej ilości 1,5 litra każdego dnia. Chociaż gdyby przyjąć wskazania specjalistów 30ml na 1kg ciała, osoba o wadze 65 kg powinna wypijać nieco więcej, bo ok. 2 litrów wody dziennie. Oczywiście mamy na myśli osobę względnie zdrową, prowadzącą mało aktywny tryb życia, która nie pracuje ciężko fizycznie i nie trenuje intensywnie.

CZYSTA WODA 30ML X 1KG CIAŁA CZŁOWIEKA 

2 litry wody dziennie właśnie tyle powinna wypijać dorosła, zdrowa osoba o wadze 65kg.

Nasze 2 litry to 8 szklanek wody. Dla niektórych to prawdziwe wyzwanie. Szczególnie dla tych, którzy przez lata nabierali nawyku picia czystej wody tylko od święta. A wiele jest takich osób… Dzień zaczynają od kawy, do śniadania czarna herbata. W pracy to samo: kawa, herbata, potem w domu do obiadu szklanka soku, a gdy w pracy, szkole, na uczelni przybywa zajęć „uzupełniamy” płyny słodkimi gazowanymi napojami albo napojami energetyzującymi z dodatkową dawką kofeiny. Efekt jest odwrotny – bo organizm zamiast się nawodnić, sukcesywnie się odwadnia. Ale nie o tym. Trudno zmienić nagle wieloletnie przyzwyczajenia – a nawet niewskazane byłoby to robić zbyt drastycznie.

Chcesz jednak zadbać o swoje zdrowie, mieć energię, dobre oceny, dobre wyniki w pracy, cieszyć się życiem, mieć ładną cerę, szczupłą sylwetkę… naucz  się PIĆ ODPOWIEDNIE ILOŚCI ŚWIEŻEJ WODY!

Na naukę nigdy nie jest za późno – więc zacznij od dziś.

Zebrałam dla Ciebie 6 SKUTECZNYCH SPOSOBÓW JAK NAUCZYĆ SIĘ PIĆ CZYSTĄ WODĘ. Znajdziesz je pod spodem.

1. Świeża woda – motywacja

Motywacja to niezwykle ważny czynnik osiągania sukcesów niemalże w każdym działaniu. Może pokonać złe, nawet najsilniej zakorzenione przyzwyczajenia, ośmielić nas do podjęcia wyzwania, pomóc dążyć do celu.

Pomyśl więc przez chwilę o korzyściach wynikających z picia wody.

Co tak naprawdę pomoże Ci osiągnąć czysta woda wypijana regularnie?

Osobiście lubię pić wodę i naprawdę widzę jej doskonały wpływ. Kiedy o niej zapominam (a zdarza mi się to czasem, szczególnie w okresach, gdy mam dużo zajęć) odczuwam negatywne skutki odwodnienia. Ty też zauważysz różnicę w samopoczuciu kiedy zaczniesz pić odpowiednie ilości wody.

Zobaczysz, że czysta woda:

 • Orzeźwia
 • Zapewnia dobre samopoczucie
 • Dodaje energii
 • Działa oczyszczająco
 • Ma ogromny wpływ na urodę

 

Gdy piję wodę mineralną regularnie, w dużych ilościach minimum 1,5 litra dziennie moja cera wygląda dużo lepiej. Mogę mieć w szafce super dobre kremy nawilżające i balsamy do ciała – ale nigdy skóra nie będzie po nich tak gładka, promienna i delikatna jak wtedy, gdy dostarczam organizmowi tyle wody ile trzeba.

Ten efekt osobiście mnie motywuje. Widzę i czuję, że moja skóra jest wysuszona i od razu myślę: „Muszę pić więcej wody”.

Parę słów o energii. O tym, że samopoczucie i energia związane są z gospodarką wodno-elektrolitową wiedzą dobrze sportowcy. Nie tylko Ci zawodowi, ale nawet amatorzy, którzy intensywnie trenują. Pamiętaj, jeśli zaniedbasz picie wody podczas wysiłku fizycznego (oraz nawadnianie przed i po nim) doprowadzisz do odwodnienia organizmu. Będziesz całkowicie wyczerpany i Twoja wydajność spadnie.

Niestety też to na sobie przećwiczyłam w zeszłym roku podczas wyczerpującego trekkingu w Tatrach. Był okrutny upał, w samo południe byłam na grani, plan był ambitny, a ja wzięłam zdecydowanie za mało wody (2 litry w tych warunkach uwierzcie mi to było o wiele za mało!). Wieczór i ranek następnego dnia szkoda wspominać. Generalnie nie byłam w stanie zejść po schodach – i nie dlatego, że miałam zakwasy, ale naraziłam swój organizm na totalny niż energetyczny. Negatywne doświadczenia nie są przyjemne, ale też mogą być motywujące. Chodzę po górach kilka lat, a czegoś się znów nauczyłam.

Przy każdym wysiłku zwłaszcza intensywnym, wielogodzinnym i w upalny dzień należy wypijać grubo ponad 2 litry dobrej wody mineralnej, a nawet zaopatrzyć się w elektrolity – w proszku, w pastylkach, które dodatkową poprawią zawartość składników mineralnych w wodzie.

Czym są elektrolity? Przeczytasz o nich tutaj.

Motywacja to naprawdę istotna sprawa. Jeśli nie masz własnych dobrych lub złych doświadczeń, które możesz sobie przypomnieć, żeby się nie poddać w swoim zdrowotnym celu, motywuj się do picia wody zdobywając wiedzę na ten temat.

Czytaj artykuły w gazetach, szukaj informacji w Internecie o korzyściach, które wynikają z regularnego spożywania wody, utwierdzaj się w tym, że świeża woda jest dobra, pożyteczna i zdrowa.

2. Świeża woda w porcjach. Przyzwyczajaj się stopniowo.

Badanie przeprowadzone w różnych krajach wykazały, że przeciętny Polak wypija 1 szklankę wody dziennie.

Matematyka jest bezlitosna: 2 litry to całe 8 szklanek wody dziennie. Nic dziwnego, że mnóstwo ludzi nie może sobie wyobrazić picia takiej ilości wody dziennie, skoro od lat pili jej 8 razy mniej!

Jak wspomniałam przyczyny spożywania tak małych ilości płynów, chociaż woda do picia jest w naszym kraju bez problemu dostępna, mają związek z przyzwyczajeniami. Właściwego nawyku picia wody często nie wynosimy z domu. Od małego rodzice przyzwyczajają nas do picia soków, kompotów, słodkich napojów, czarnej herbaty z cukrem i cytryną do śniadania, popijania posiłków. Gdy idziemy do pracy często zaczynamy pić więcej mocnej kawy, przed imprezą albo sesją pijemy napoje energetyczne.

Zmiana nawyków, na które pracowaliśmy całe lata, nie jest łatwa i nie zajdzie z dnia na dzień.

Jeśli na siłę będziesz chciał nagle wypijać 2 litry wody, nie będzie to ani zdrowe, ani przyjemne, więc możesz się szybko zniechęcić.

Żeby do tego nie doszło i by nie porzucić naszego wspaniałego celu zdrowotnego, proponuję wprowadzać zmiany stopniowo. W nabraniu zwyczaju picia czystej wody regularnie może Ci pomóc ta tabelka. Twoim celem jest 8 szklanek.  

Jak nabrać zwyczaju picia czystej wody?

 

dobra woda   Zaczynamy od picia dwóch szklanek wody dziennie. Jedną stawiamy przy łóżku i pijemy rano zaraz po przebudzeniu, drugą pijemy tuż przed snem. Robimy tak przez pierwszy tydzień.

 

woda z odwróconej osmozy   Pijesz już dwie szklanki bez zastanowienia? W kolejnym tygodniu dodaj trzecią szklankę wody na przykład przed wyjściem z domu do pracy.

 

woda czysta   Zasada jest prosta: każdy tydzień to kolejna, dodatkowa porcja czystej wody. W trzecim tygodniu dodajemy czwartą szklankę zaraz po przyjściu do pracy do domu. Jesteś w połowie drogi!!! Pijesz już cztery z ośmiu obowiązkowych porcji.

 

filtr do wody dla firmy   Czwarty tydzień – piąta szklanka. Znajdź dla niej dobry moment, może wypijesz wodę przed wyjściem z pracy do domu?

 

dobra woda   Sześć szklanek to prawdziwe wyzwanie. Wypijasz już pięć dziennie, to szóstej nie dasz rady? Dodaj szóstą szklankę zdrowej wody na przykład przed lunchem.

 

 

 

Jeżeli wolisz podzielić porcje na butelki, to nie ma sprawy! Wybierz sposób najlepszy dla siebie! Może będzie Ci łatwiej ustalić stałe pory picia wody? Świetnie! Ustaw przypomnienia w telefonie. Zaznaczaj osiągnięte sukcesy w kalendarzu. Kontroluj postępy.

To Twój osobisty cel i Twoja osobista droga do niego.

3. Świeża woda – kwestia osobista

Osobisty jest też wybór wody dla siebie. Polecam wodę woda mineralną, nie tylko nawodni organizm i go oczyści, ale też dostarczy cennych składników mineralnych. Szczególnie jeśli twoja dieta jest raczej uboga w wapń czy magnez. Dobra może też być woda filtrowana. Jeśli w Twojej pracy dostępne są dystrybutory wody to korzystaj z nich – fakt, że masz je zawsze pod ręką może działać motywująco. Oprócz filtrów i systemów, które oczyszczają wodę z kranu, bezbutlowe dystrybutory  często zawierają tez mineralizatory, dlatego taka czysta woda jest smaczna i wartościowa.

Jeśli zdecydujesz się na wodę butelkowaną, czytaj koniecznie etykiety i sprawdzaj opisy – dobra woda mineralna ma ponad 1000mg składników  w litrze.

Ale uważaj! Jeśli cierpisz na jakąś przewlekłą chorobę np. masz problem z nerkami albo z ciśnieniem wybór wody skonsultuj z lekarzem. Może się okazać, że woda nisko zmineralizowana będzie dla Ciebie lepsza.

4. Świeża woda – kwestia smaku

Próbuj różne wody  i  wybierz tę, która najbardziej Ci smakuje. Wbrew pozorom woda nie smakuje zawsze tak samo. Ze względu na zawartość składników mineralnych każda woda do picia może mieć innych smak.

Jeżeli mimo wszystko nawet dobra woda według Ciebie „nie ma smaku”  spróbuj zastosować jakiś zdrowy dodatek. Do wody możesz wrzucić na przykład:

 • Plasterek cytryny lub limonki
 • Plasterek świeżego ogórka
 • Pół łyżeczki miodu
 • Listek świeżej mięty
 • Listek melisy
 • Trochę naturalnego (niedosładzanego!) owocowego soku

5. Świeża woda blisko Ciebie

To znany trik ułatwiający wyrobienie nawyku picia wody. Chodzi o to, by była zawsze pod ręką. Trzymamy wodę w różnych miejscach, żeby zawsze z łatwością można było po nią sięgnąć. W torebce, w samochodzie, na biurku w pracy, w różnych pomieszczeniach w domu. Jest większe prawdopodobieństwo, że gdy zachce nam się pić, weźmiemy porcję wody, która będzie blisko.

6. Mały trik – mały łyk

Jeszcze jeden pomysł  dla naprawdę opornych. Pij wody małymi łykami. Możesz nawet liczyć w myślach każdy łyk. Świeża woda wypijana w taki sposób jest korzystniejsza  podobno nawet dla tych, którzy nie potrzebują stosować trików. Organizm lepiej się nawadnia, jeśli nie pijemy duszkiem, a powoli.

 

 

 

 

 

Write a Comment

Comment

Webmentions

 • buy cialis without prescription Listopad 28, 2014

  canadian pharmacy meds http://cialisonla.com/

  You made your point!

 • Buy cialis online Listopad 28, 2014

  buy cialis http://kawanboni.com/

  Cheers! I value it.

 • Cialis 20mg Listopad 28, 2014

  viagra or cialis http://cialisiv.com/

  Superb information, With thanks.

 • Cialis generic Listopad 28, 2014

  cialis 5mg http://cialisky.com/

  You said that fantastically!

 • writeessay Listopad 28, 2014

  write essays for me http://gsgfsdgfdhjhjhj.com/

  Thank you! I enjoy it!